Akademia Dobrego Stylu

Rodzaje koszul męskich – hierarchia formalności, którą powinien znać każdy mężczyzna

Mężczyzna odziany w niebieską koszulę na długi rękaw, długie beżowe spodnie z brązowym paskiem

W twojej garderobie nie może zabraknąć rodzajów koszul męskich o zróżnicowanym stopniu formalności. Te najbardziej formalne są zarezerwowane na wyjątkowe uroczystości i gale, mniej formalne na spotkania biznesowe i codzienne wyjścia do pracy, a casualowe na luźne wyjścia ze znajomymi i rodziną. Gdy przychodzi jednak do wyboru odpowiedniego modelu na określoną okazję, możesz mieć wątpliwości. Rozwiejemy je! Poznaj hierarchię formalności męskich koszul – dla ułatwienia wyróżniliśmy 9 najważniejszych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru.

Typy koszul męskich – co przesądza o ich stopniu formalności?

Wielość rodzajów koszul męskich może przyprawić o zawrót głowy – szczególnie gdy masz mało czasu na decyzję, a okazja, na którą planujesz założyć taki strój, zbliża się wielkimi krokami. Na szczęście możesz się w tym łatwo zorientować na podstawie kilku oczywistych kategorii. W naszym poradniku weźmiemy na tapet 9 najważniejszych kryteriów, które mogą ci się przydać nie tylko w czasie zakupów, ale i podczas kompletowania stylizacji na określoną okazję:

  • krój koszuli,
  • jej kolor,
  • obecny na niej wzór,
  • tkaninę, z której została stworzona,
  • typ kołnierzyka,
  • rodzaj plisy,
  • mankiety i długość rękawów,
  • obecność kieszeni,
  • pozostałe, nie mniej ważne detale koszuli.

Każde z nich może mieć niebagatelny wpływ na twoją prezencję, dlatego nie warto podchodzić do tej kwestii wybiórczo. Zaczynamy!

Krój koszuli

W sklepach dostępnych jest wiele krojów męskich koszul – producenci określają je w różnorodny sposób. Uniwersalne nazewnictwo wyróżnia 3 najczęściej spotykane kroje koszul:

  • regular fit – prosty, regularny krój, pasujący do większości sylwetek i przeznaczony na wiele okazji – również tych formalnych,
  • slim fit – podkreślające męską muskulaturę dzięki taliowaniu,
  • oversize – polecane tylko na mniej eleganckie okazje.

Pamiętaj również o tym, że fasony formalne zawsze chowamy za pasek spodni, za to te casualowe możesz nosić tak, jak chcesz, jednak jeśli zależy ci na dobrym guście, postaraj się, aby nie sięgały dalej niż do połowy rozporka spodni.

Na nic nie zda się dobry krój, jeśli nie dobierzesz właściwego rozmiaru koszuli. Po czym poznasz, że dokonałeś trafnego wyboru? Na przykład po tym, że swobodnie oddychasz przy koszuli zapiętej na najwyższy guzik, a między szyję i kołnierzyk możesz wsadzić palec lub dwa. Jej materiał nie napina się ani nie marszczy, szczególnie na klatce piersiowej i plecach. Możesz wykonać także prosty test, pozwalający określić odpowiednią długość koszuli – ukucnij lub schyl się, a następnie zaobserwuj, czy wysunęła się ona ze spodni.

Kolor koszuli

Tu nie ma miejsca na wątpliwości – formalność koszuli możesz określić już na pierwszy rzut oka, a to dzięki jej odcieniowi! Najbardziej eleganckie będą więc białe koszule męskie. W hierarchii odcieni tuż po bieli plasują się pastele – zwłaszcza koszule błękitne, następnie te w kolorze maślanym, wrzosowym, różowym oraz écru. Im ciemniejszy odcień (np. czarne lub granatowe koszule), tym mniej formalna będzie wymowa danych modeli.

Deseń, w którym utrzymana jest koszula

Oto kolejne kryterium, według którego możesz w prosty sposób ocenić stopień formalności koszuli, czyli jej wzór. Rządzi nim prosta zasada: im bardziej widoczny i niestandardowy deseń, tym niższy jest stopień elegancji danej koszuli. Dlatego najbardziej szykowne modele to te, które są ich całkowicie pozbawione. Podobny charakter mają koszule we wzory o tłoczonym, ledwo widocznym deseniu w kolorze materiału – najczęściej w subtelny prążek lub jodełkę. Nieco mniej eleganckie są mikrowzory (takie jak krata vichy) oraz wyrazistsze prążki, a następnie drobne kratki. Koszule w kratę dużą, a także kwiatowe lub geometryczne wzory mają nieformalny charakter.

Tkanina, z której koszula została uszyta

Często wybieranym materiałem koszuli jest bawełna, którą możemy podzielić na podtypy takie jak:

  • batyst,
  • popelina,
  • royal oxford,
  • twill.

Najbardziej formalne z nich to te, które charakteryzują się gładką, jednolitą fakturą. Kolejne, nieco mniej formalne surowce to połyskujący jedwab, a także wełna. Bardziej casualowy charakter mają cienkie materiały o dużej tendencji do gniecenia i zaciągania się – na przykład w koszulach lnianych. W hierarchii formalności najniżej plasują się koszule flanelowe, jeansowe i sztruksowe.

Rodzaj kołnierzyka

Jednym z decydujących o elegancji koszuli elementów jest oczywiście jej kołnierz. Niektóre z nich nadają się wyłącznie do określonego stroju (np. smokingu lub fraka), inne są częścią wielu modeli – zarówno biznesowych, jak i sportowych koszul. Oto najważniejsze typy uporządkowane według stopnia formalności – od najbardziej eleganckich po casualowe kołnierzyki:

  • frakowy (łamany),
  • pin collar,
  • tab collar,
  • klasyczny (kent),
  • włoski i półwłoski,
  • klubowy (picadilly),
  • z guzikami (button-down),
  • cutaway i extreme cutaway,
  • kubański,
  • stójka.

Wszystkie te kołnierzyki możemy podzielić również na miękkie i usztywnione, przy czym za najbardziej eleganckie uznawane są te drugie. Wybierając koszulę o określonym kołnierzyku, warto brać pod uwagę nie tylko stopień jej formalności, ale także dopasować ją tak, aby komponowała się z zakładanym krawatem lub muchą oraz marynarką, a przede wszystkim podkreślała twoje rysy twarzy. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym kompleksowym poradniku o rodzajach kołnierzyków w męskich koszulach.

rodzaje koszulrodzaje koszul

Obecność kieszeni z przodu koszuli

Zejdźmy kilka centymetrów niżej od kołnierzyka – jak obecność kieszonek wpływa na stopień elegancji? Oto jedna z najprostszych do zapamiętania zasad dotyczących rodzajów koszul męskich: najbardziej formalne modele nie posiadają kieszeni! Mimo tego, że jest to dość przydatny detal, pamiętaj, że jedna lub dwie kieszenie są charakterystyczne dla sportowych koszul, dlatego nie powinny pojawiać się w najbardziej eleganckich okolicznościach.

Rodzaj plisy

Skoro znajdujemy się już w rejonach klatki piersiowej, nie sposób nie wspomnieć o plisie, wyznaczającej połowę przedniej części koszuli. Znajdują się na niej guziki i przeznaczone na nie dziurki, czasem są one ukryte, czasem widoczne. Zależy to od rodzaju plisy – wyróżniamy 3 różne typy:

  • plisa kryta – najbardziej elegancka, ukrywająca guziki pod warstwą materiału,
  • plisa podwijana – odkrywająca guziki, bez pionowego przeszycia po jednej ze stron,
  • plisa z listwą – przypominająca oddzielny, doszyty fragment materiału, uważana za najbardziej nieformalną.
  • Jeśli zamierzasz założyć do koszuli muchę, jedynym słusznym wyborem będzie koszula z krytą plisą. Do smart casualowych stylizacji w zupełności nada się ta z listwą, zwana również plisą odszytą.

    Rękawy i mankiety koszuli

    W niektórych poradnikach mogłeś spotkać się z opinią, że noszenie koszul z krótkim rękawem jest niewskazane – owszem, ale tylko w eleganckich okolicznościach! Krótkie rękawy są wręcz stworzone do casualowych stylizacji na ciepłe dni. Nie nosimy ich do garnituru i marynarki w wersji solo. Wówczas sprawdzą się koszule z długim rękawem – to właśnie takie modele są uznawane za formalne.

    Nie ma też co bagatelizować sposobu, w jaki kończą się rękawy – czyli rodzaju mankietów! Można podzielić je według typów (w kolejności od najbardziej do najmniej formalnego):

    • francuski – kolejny podwójny mankiet, w którym do spięcia potrzebne są spinki,
    • włoski – mankiety o dwóch guzikach i zaokrąglonym lub kwadratowym wykończeniu,
    • wiedeński – podobny do poprzednich rodzaj mankietu, który ma jednak nieco bardziej sportowy charakter.

    Drugi, prostszy podział wyróżnia:

    • mankiety pojedyncze zapinane na guziki,
    • mankiety podwójne zapinane na guziki (zwane także koktajlowymi),
    • mankiety podwójne zapinane na spinki.

    Dwa pierwsze rodzaje naturalnie będą uważane za bardziej casualowe, trzecie zaś są zapinane na spinki, a więc wymagają zaopatrzenia się w ten dodatek. Jego poszukiwania nie są jednak żmudne – spinki są dostępne w wielu ciekawych kształtach i rozmiarach, co pozwala ci lepiej wyrazić swoją osobowość przez strój. Nic tak nie urozmaica stylizacji, jak oryginalne akcesoria!

    Detale koszuli

    Być może spotkałeś się z koszulami o nietypowym wykończeniu kołnierza i mankietów, np. w ekstrawaganckim kolorze lub o widocznym deseniu. Czasem takim wyróżniającym się elementem jest także rzucająca się w oczy plisa z barwnym obszyciem dziurek do guzików. Wzorzyste i kontrastowe detale nie nadają się do formalnych stylizacji – za najbardziej eleganckie uznajemy koszule jednolite, bez wyróżniających się szwów i guzików (wyjątkiem są tzw. guziki jubilerskie). Szykowne modele koszul zawsze mają białe lub perłowe guziki, a ich dziurki obszyte są nicią o tym samym odcieniu.

    Rodzaje koszul męskich – kilka przykładów

    Koszula – i ta codzienna, i ta najbardziej elegancka – niejedno ma imię. Uznaliśmy, że najłatwiej będzie ci przyswoić przekazaną wiedzę dzięki przykładom. Zebraliśmy więc kilka często spotykanych w sklepach koszul – podzieliliśmy je na koszule nieformalne, biznesowe i formalne.

    Koszule półformalne lub nieformalne

    Koszula OCBD – jej nazwą jest akronim pochodzący od słów oxford cloth button-down. Oznacza koszulę wykonaną z bawełny oksfordzkiej, z kołnierzem zapinanym na guziki. Bawełna oksfordzka jest doskonała na chłodniejsze dni ze względu na dość wysoką gramaturę, a w dodatku trwała i odporna na zagniecenia. Koszula button-down to najbardziej uniwersalny rodzaj koszuli męskiej, jaki można mieć w swojej szafie. Sprawdzi się zarówno w stylu smart casual, jak i w towarzystwie krawata, co oznacza, że możesz ją założyć na wyjście ze znajomymi lub nieformalne spotkanie z klientem.

    Koszula w kratkę gingham, zwaną również kratką vichy – z pewnością doskonale kojarzysz ją np. z biało-czerwonych obrusów we francuskich bistro. Składa się ona z niewielkich kwadratów w dwóch kolorach, najczęściej jest to biel skontrastowana z czerwienią, błękitem lub różnymi odcieniami szarości. Koszula w kratę vichy daje duże pole do popisu – można ją łączyć z innymi kratkami i wzorami. Pamiętaj jednak, że ma ona charakter sportowy i nadaje się przede wszystkim na spotkania ze znajomymi.

    Koszula casualowa – najbardziej nieformalna z koszul. Może ona przybierać różne formy, a najpowszechniejszą z nich jest koszula flanelowa, czyli doskonały wybór na zimę. Casualowo prezentują się także koszule kolorowe i we wzory. Najbardziej pasują do jeansów, można też narzucić na nie nieformalną bawełnianą marynarkę. Koszula casualowa na lato z kolei zwykle ma krótki rękaw.

    Rodzaje koszul męskich – koszule biznesowe

    Koszula półformalna – takich koszul w szafie nigdy nie za wiele. Mają mankiet zapinany na guziki i usztywniony kołnierzyk. Doskonale komponują się zarówno z garniturem casualowym, jak i marynarką i spodniami w innym kolorze – jako część zestawu koordynowanego.

    Koszula Winchester – w Polsce znana jest jako „maklerka”. Wszystko dlatego, że jest to model koszuli męskiej charakterystyczny dla maklerów giełdowych. Zwykle ma błękitny kolor i odcinające się od niego biały kołnierz i mankiety. W tego rodzaju koszuli męskiej można spotkać dwa rodzaje kołnierzy: włoskie lub zapinane na spinkę. Do koszuli Winchester niezbędny jest krawat.

    Rodzaje koszul męskich – koszule formalne

    Koszula do krawata – jeśli często bierzesz udział w formalnych wydarzeniach, takie koszule są pewnie bazą twojej szafy. W zasadzie każdy mężczyzna powinien mieć 1-2 formalne koszule z długim rękawem, najlepiej jedną białą, a drugą jasnoniebieską. Co wyróżnia koszulę formalną do noszenia z krawatem? Przede wszystkim usztywniony kołnierz – włoski lub typu kent. Poza tym francuskie, podwójne mankiety zapinane na spinki oraz gładka plisa. Formalne koszule na spinki nie mają kieszeni, charakterystycznych dla casualowych koszul.

    Koszula formalna do muchy z krytą plisą – jeżeli wybierasz się na formalną uroczystość typu wesele lub spektakl w operze i masz ochotę założyć elegancką muchę, w twojej szafie nie może zabraknąć formalnej koszuli z krytą plisą i klasycznym kołnierzykiem. Kryta plisa to obowiązek w przypadku eleganckiej stylizacji męskiej z muchą – warto wiedzieć, że założenie muchy na formalne wydarzenie do koszuli z widoczną listwą guzikową naraża cię na modowe faux-pas – nie dotyczy to jedynie koszuli z guzikami jubilerskimi. Oczywiście jeśli zakładasz muchę na półformalne wydarzenie, koszula z widocznymi guzikami będzie jak najbardziej na miejscu.

    Rodzaje koszul męskich – podsumowanie

    Nasze krótkie zestawienie obejmuje jedynie najbardziej klasyczne modele koszul męskich na różne okazje – jest ich o wiele więcej! Oczywiście to, ile koszul danego rodzaju powinieneś mieć w swojej szafie, zależy od twojego stylu życia i rodzaju wykonywanej pracy. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po rodzajach koszul męskich pozwoli ci skompletować uniwersalną garderobę gotową na każdą okazję. Weź pod uwagę wymienione kryteria, a wybór odpowiedniego modelu nie sprawi ci już trudności!