Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!
usp-free-delivery Darmowa dostawa od 199 zł usp-free-delivery-salons Bezpłatna dostawa do salonów w całym kraju usp-shipping-24 Wysyłka nawet w 24H usp-return 30 dni na zwrot usp-shopping-security Bezpieczeństwo zakupów

Rodzaje butów męskich – nazwy, które musisz znać

Brązowe, skórzane oxfordy

Wyróżniamy wiele rodzajów butów męskich, z których każdy nadaje się na inną okazję. Obuwie jest integralną częścią ubioru i nieraz może świadczyć o klasie mężczyzny. Gentleman powinien więc posiadać kilka uniwersalnych typów butów męskich. Stanowią one ważne dopełnienie stylizacji – zarówno bardzo uroczystych, półoficjalnych, jak i całkiem nieformalnych. Poniżej przedstawiamy rodzaje i nazwy butów męskich oraz ich cechy, a także doradzamy, w jakich sytuacjach je nosić.

derby męskiederby męskie

Rodzaje butów męskich – nazwy, przeznaczenie, stylizacje

Eskarpiny

Eskarpiny cechują się najwyższym stopniem formalności, dlatego wśród typów butów męskich zajmują szczególne miejsce. Są rzadko spotykane i najpewniej jeszcze rzadziej noszone – nadają się bowiem do bardzo niewielu okazji. Wyglądem przypominają czółenka lub lakierki: są mocno lakierowane, zawsze czarne, a na przyszwie mają umieszczoną rypsową kokardę.

Kiedy je nosić? Wyłącznie do fraków i smokingów, podczas bardzo uroczystych okazji. Eskarpiny to rodzaj obuwia męskiego, przeznaczony wyłącznie do stylizacji formalnych. Nie należy zatem ich zakładać do codziennego ubioru ani do garniturów, nawet najbardziej klasycznych.

Oxfordy

Oxfordy są jednym z najpopularniejszych rodzajów eleganckich butów męskich do garnituru. To uniwersalne obuwie, które zazwyczaj kojarzone jest z formalnymi stylizacjami, niemniej sprawdzi się także podczas codziennych wyjść. Inaczej nazywa się je wiedenkami, a ich szczególną cechą jest zamknięta przyszwa. W wersji klasycznej nie posiadają zdobień, mogą być lakierowane, choć w takim wydaniu pasują tylko do smokingu.

Kiedy je nosić? Oxfordy najczęściej wybiera się na formalne, wieczorowe stylizacje – do ciemnego garnituru i białej koszuli. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skomponować ten typ butów męskich z półformalnym ubiorem, zwłaszcza jeżeli wybierzemy jaśniejszy model (np. brązowy) albo model z innej skóry niż licowej, jak zamsz.

Derby

Buty derby męskie nazywa się też angielkami i uważa się, że jest to trzeci w kolejności elegancji rodzaj obuwia męskiego. Od oxfordów różnią się tym, że posiadają otwartą przyszwę, która automatycznie obniża ich formalność.

Kiedy nosić ten rodzaj butów męskich? Będą odpowiednie na uroczyste okazje z wyjątkiem wieczorowych przyjęć czy ślubów, podczas których lepiej postawić na klasyczne oxfordy. Brązowe derby idealnie zgrają się z jasnymi, na przykład beżowymi, garniturami albo marynarkami w kratę. Szczególnie polecamy połączenia z granatowymi modelami. Jaśniejsze zwykle łączy się z casualowymi stylizacjami, chociaż nie tylko kolor przesądza o obniżeniu ich formalności. Ciemne, ale zamszowe derby ze zdobieniami również będą idealne na co dzień.

Lotniki

Lotniki na drabinie formalności powinno właściwie zestawiać się na równi z oxfordami – są wyjątkowo proste, wykonane tylko z jednego kawałka skóry zszytego jednym szwem na zapiętku. Dlatego można je wybierać na uroczyste, wieczorowe okazje. Nie dorównują jednak popularnością innym rodzajom męskich butów: oxfordom czy derbom, więc rzadko spotyka się je w stylizacjach.

Kiedy je nosić? Najlepiej do ciemnego, klasycznego garnituru męskiego, podczas uroczystych gal czy wieczorowych spotkań.

Monki

Buty monki są jednym z rodzajów mniej klasycznych butów męskich. Mają ozdobne klamry, które zastępują sznurowadło – dwie klamry zamiast jednej bardziej obniżają ich formalność. Brązowe modele pasują do wielu półformalnych i casualowych stylizacji. Idealnie zgrają się ze spodniami w bardziej wyróżniających się kolorach, jak bordo czy oliwkowy, a także będą odpowiednie do granatowych marynarek czy nawet garnituru.

Kiedy nosić ten rodzaj półbutów męskich? Będą doskonałe na codzienne wyjścia, np. do zestawów koordynowanych oraz półformalnych garniturów biznesowych – ale tylko tych noszonych na co dzień do pracy, a nie na ważne spotkania.

Brogsy

Brogsy są uznawane za jeden z osobnych rodzajów obuwia męskiego, ale tak naprawdę to sposób ażurowania butów. Mogą więc nimi być oxfordy, derby, monki czy trzewiki. Kiedy zostają w specjalny sposób ozdobione, stają się brogsami. Im więcej zdobień się na nich znajduje, tym są mniej formalne. Ze względu na ażurowanie powstał podział brogsów na: pełne brogsy, brogsy typu longwing, półbrogsy i ćwierćbrogsy.

Kiedy je nosić? Nawet ćwierćbrogsy, czyli najmniej zdobiony rodzaj, nie powinny być zakładane na uroczyste okazje. Brogsy sprawdzą się świetnie podczas półoficjalnych i casualowych stylizacji. Uchodzą za uniwersalny typ butów męskich, który można włożyć zarówno na co dzień, np. na wyjście ze znajomymi, jak i do pracy, do biznesowego garnituru.

Więcej informacji i zdjęć w tekście: Brogsy – buty męskie na niejedną okazję.

Loafersy

Loafersy są rodzajem butów męskich, które powinno się nosić podczas ciepłych dni. Nie zakłada się do nich skarpet (warto zdecydować się na niewidoczne „stopki”, które nie wystają z buta) i wsuwa się je na stopę. Loafersy mają niewielki obcas, a ich podeszwa jest wykonana z innej skóry niż cholewka.

Kiedy je nosić? Wśród różnych nazw butów letnich to loafersy uchodzą za najbardziej wizytowe (oczywiście, nie powinno się ich zakładać na wieczorowe bale czy ślub), dlatego jeżeli w wakacje czeka nas jakaś uroczystość w ogrodzie, będą idealnym wyborem. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć z nimi casualową stylizację, np. przy pomocy jeansów, prostych chinosów czy krótkich spodenek.

Mokasyny

Mokasyny są bardzo podobne do loafersów, jednak nie mają obcasa, a podeszwa i cholewka są wykonane z tej samej skóry. Są też mniej formalne od innych rodzajów eleganckich męskich butów. Je również wsuwa się na gołą stopę. To bardzo komfortowe obuwie, które świetnie sprawdza się w cieplejsze dni.

Kiedy je nosić? Latem, do casualowych stylizacji, nawet tych bardzo swobodnych, czyli T-shirtu i szortów. Warto także dobrać je do lekkiej, sportowej garderoby.

Sprawdź wszystkie dostępne buty męskie casual.

Trzewiki

Powyżej prezentowaliśmy nazwy butów męskich letnich, czas więc na zimowe. Za najbardziej eleganckie z wysokiego obuwia uchodzą trzewiki. Tak naprawdę trzewikami mogą być derby, brogsy czy oxfordy, które po prostu będą posiadać podwyższoną cholewkę, a w środku zostaną wyścielone dodatkową, miękką warstwą materiału. Takie obuwie zapewnia niezbędne ciepło, a dzięki różnorodności może być noszone na wiele okazji.

Kiedy warto je zakładać? W chłodne, jesienne czy zimowe dni. Przykładowo: brązowe trzewiki w stylu brogsów będą pasować do casualowej, kurtki, z kolei czarne buty derby z podwyższoną cholewką mogą być łączone nawet z garniturem.

Sztyblety

Sztyblety męskie to dość uniwersalny rodzaj butów męskich zimowych, który uchodzi za mniej formalny od trzewików, zwłaszcza tych ze skóry licowej i bez zdobień. Sztyblety dobrze nosić w połączeniu z jeansami i chinosami, które zakładamy na co dzień – czy to do pracy, czy na zwykły spacer. Warto zwrócić uwagę na to, aby takie spodnie miały stosunkowo wąską nogawkę, ponieważ wkłada się ją do sztybletów.

Kiedy warto po nie sięgać? Jesienią, podczas nieformalnych i półformalnych okazji. Lepiej nie wybierać sztybletów na ważne uroczystości, jak choćby wesele. O wiele lepiej zostawić je na spotkanie z przyjaciółmi.

Rodzaje butów męskich – eleganckich i nie tylko. Podsumowanie

Znasz już najpopularniejsze rodzaje obuwia męskiego. Wiesz, co znaczą nazwy takie jak eskarpiny czy loafersy, dzięki czemu łatwiej jest ocenić, które z nich są polecane do eleganckich i półformalnych zestawów, a jakie do casualowych stylizacji.

Warto jednak pamiętać, że dobranie właściwego typu butów męskich do okazji i garderoby to nie wszystko – dobrze też mieć na uwadze materiał, z jakiego zostało zrobione. Lepiej sięgać po skórzane buty, wykonane np. ze skóry licowej (zarówno bydlęcej, jak i cielęcej) czy szorstkiej (welur, zamsz i nubuk).