Przewodnik po rodzajach spodni męskich. Jak dobrać fason i rozmiar spodni męskich?
- Akademia Dobrego Stylu
- 29 sty 2021
Niewielu panów wie, jak dobrać rozmiar męskich spodni, aby były one jednocześnie wygodne i stylowe. W codziennych, męskich stylizacjach, które możemy zaobserwować na polskich ulicach, znaczna cześć mężczyzn nosi spodnie, które owszem, są komfortowe, ale przy tym za duże lub źle dopasowane. A przecież nie ma potrzeby rezygnować z wygody kosztem wyglądu! Dlatego w dzisiejszym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać spodnie męskie do sylwetki, aby komfort ich użytkowania szedł w parze z walorami estetycznymi.
Jak mierzyć spodnie męskie?
Będą interesować nas przede wszystkim dwie liczby: obwód pasa i długość nogawki.
Obwód pasa mierzymy w najszerszym miejscu brzucha, 2-3 cm pod pępkiem. Można to robić przez cienki t-shirt. Ważne, aby pomiaru dokonać przed lustrem, ponieważ centymetr krawiecki musi być ułożony możliwie prosto – warto to kontrolować. Nie powinniśmy mierzyć brzucha na wdechu, a także wtedy, gdy jesteśmy najedzeni. Pod centymetr można wsunąć palec, żeby spodnie nie były za ciasne.
Natomiast długość nogawki mierzymy po jej wewnętrznej stronie, od kroku w dół.
Jeżeli nie mamy możliwości samodzielnego zdjęcia miary przed lustrem lub po prostu niezbyt ufamy swoim zdolnościom w tym zakresie, możemy sobie taki pomiar ułatwić.
Najpierw musimy wyjąć z szafy spodnie, które są najlepiej dopasowane do naszej sylwetki. Nie ulubione, lecz te, które najlepiej się układają na naszym ciele. Następnie zapinamy je i rozkładamy na płaskiej powierzchni – może być łóżko lub stół. Dalej mierzymy je w pasie i wynik mnożymy przez 2. Nogawkę mierzymy standardowo, po wewnętrznej stronie. Jeśli mierzone spodnie są za ciasne lub za krótkie, odejmujemy lub dodajemy 1-2 cm do odpowiedniego wymiaru.
Mężczyźni mają generalnie tendencję do noszenia spodni, które są za długie. Dotyczy to przede wszystkim spodni od garnituru. Tymczasem najważniejsza zasada dotycząca długości spodni mówi, że:
- Nogawka spodni garniturowych z tyłu powinna być prosta, bez żadnych załamań.
- Z przodu nogawka również powinna tworzyć linię prostą, delikatnie opierając się o cholewkę buta. Dozwolone jest maksymalnie jedno delikatne załamanie.
Pamiętajmy, że zbyt długie spodnie zawsze można skrócić. Dobre sklepy odzieżowe – na przykład RECMAN – oferują możliwość wykonania przeróbek krawieckich na zakupionych ubraniach.
Rozmiary spodni męskich
W tym przypadku nie warto kierować się oznaczeniami typu M, 44 czy 31/32. I to nawet w sytuacji, gdy nasze ulubione spodnie mają takie właśnie oznaczenia. Obecnie w zasadzie każdy sklep, a nawet niektóre marki, mają własne rozmiarówki.
Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest po prostu dokładna znajomość wszystkich koniecznych parametrów i wymiarów związanych ze spodniami, które chcemy zakupić. Niekiedy do obwodu w pasie i wewnętrznej długości nogawki dochodzi zewnętrzna długość nogawki, a nawet jej szerokość w udzie.
Męskie spodnie – rodzaje i fasony
Możemy wybierać spośród kilku rodzajów i fasonów. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Rodzaje męskich spodni
- Garniturowe – spodnie będące częścią garnituru, które powinno się nosić w komplecie z dopasowaną do nich marynarką lub marynarką i kamizelką.
- Klasyczne – spodnie z wyraźnym kantem, o klasycznym kroju, często z zakładkami. Sprzedawane osobno, bez marynarki czy kamizelki, są idealnym wyborem do bardziej eleganckiego stylu smart casual. Mogą być wykonane z np. wełny.
- Wizytowe – spodnie o klasycznym kroju, ale bez kantu. Mogą być również wykonane z materiału mniej szlachetnego, niż wełna. Idealne do stylu casual.
- Chinosy – gładkie spodnie z bawełny, często w jasnych kolorach. Mają skośne kieszenie z przodu i zazwyczaj równą, niezwężaną nogawkę. W stopniu formalności plasują się pomiędzy spodniami wizytowymi a jeansami.
- Jeansy– spodnie wykonane z bawełnianej tkaniny o skośnym splocie zwanej denimem, tradycyjnie barwionej na niebiesko. Dżinsy to prawdopodobnie najpopularniejsze masowo produkowane spodnie w historii, obecnie sprzedawane w ogromnej liczbie wariantów kolorystycznych i w przeróżnych fasonach.
- Szorty – idealne na lato jako część niezobowiązującej stylizacji. Klasyczne męskie szorty wykonane są z bawełny, można nosić do nich pasek, sięgają delikatnie nad kolano i mają kieszenie jak w chinosach. Dobrze wyglądają z koszulką polo.
Najpopularniejsze fasony męskich spodni
- Skinny fit – spodnie o bardzo dopasowanych, wręcz obcisłych nogawkach, rekomendowane mężczyznom szczupłym, ale jednocześnie harmonijnie zbudowanym. Wbrew pozorom niełatwe do noszenia, ponieważ natychmiast eksponują wszelkiego rodzaju niedoskonałości sylwetki: masywne uda, bardzo szczupłe łydki, odstający brzuch itp. Noszone w bardzo niezobowiązujących stylizacjach.
- Slim fit – obecnie najpopularniejszy fason spodni dla mężczyzn. Delikatnie zwężane, jednak oferujące więcej materiału w udach oraz – szczególnie – na łydkach. Krój doskonały zarówno do casualowych, jak i eleganckich stylizacji.
- Regular – klasyczny fason spodni, do niedawna najpopularniejszy, obecnie widoczny głównie w eleganckich stylizacjach oraz wśród mężczyzn w średnim wieku. Charakteryzuje się nogawką, która nie jest zwężana oddołu. Szczupli mężczyźni raczej powinni unikać tego rodzaju spodni, ale panowie o cięższej sylwetce mogą polubić się z tym fasonem.
- Tapered – doskonały fason dla mężczyzn o nieregularnej, tęgiej lub muskularnej budowie. W tym fasonie nogawki stopniowo się zwężają, optycznie wyszczuplając sylwetkę. Krój przeznaczony zarówno do casualowych, jak i formalnych stylizacji.
Jak dobrać stan spodni?
Na koniec zastanówmy się, jak dobrać stan męskich spodni. Do wyboru mamy stan wysoki spodni, normalny i obniżony.
- Stan obniżony jest najczęściej spotykany w spodniach wąskich. Dlatego aby go nosić i nie wyglądać nieodpowiednio, na przykład podczas schylania się, warto mieć nienaganną sylwetkę i odpowiednio dobrane ubrania, które nie odsłonią zbyt dużo ciała.
- Stan normalny jest obecnie najpopularniejszy. Jest dość wygodny, poleca się go wszystkim typom sylwetki.
- Stan wysoki może być pomocny w wyszczupleniu i zakryciu niewielkich niedoskonałości sylwetki.
Pamiętajmy także o odpowiednim podtrzymywaniu spodni. Nieodłącznym elementem klasycznych stylizacji jest pasek, ewentualnie szelki.