Męska koszula – rodzaje kołnierzyków w koszulach
- Akademia Dobrego Stylu
- 13 kwi 2018
Rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich to wiedza podstawowa dla każdego eleganckiego mężczyzny – bez tego trudno jest dobrać koszulę odpowiednią do okazji i sylwetki. Nie każdy z nas może pozwolić sobie na szeroki włoski kołnierzyk, z kolei nie wszyscy panowie będą wyglądać dobrze w koszuli ze stójką. Jak się w tym nie zgubić i wybrać rodzaj kołnierzyka u koszuli, który podkreśli zalety twojej sylwetki i kształtu twarzy? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i przedstawiamy najważniejsze rodzaje kołnierzyków koszul męskich!
Kołnierzyki w koszulach męskich – podstawowe pojęcia związane z ich budową
Typy kołnierzy, które możemy znaleźć w sklepach, zależą od panującej obecnie mody – te współczesne różnią się znacznie od noszonych kilka dekad temu. Jeśli zawsze chcesz wyglądać dobrze, kieruj się najbardziej klasycznymi rozwiązaniami, zamiast stawiać na szybko przemijające tendencje. Rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich różnią się wieloma cechami, na przykład szerokością końcówek, które mogą podkreślić twoje rysy. Zanim jednak wyjaśnimy ci najważniejsze zasady doboru rodzaju kołnierza i opiszemy poszczególne rodzaje kołnierzyków w koszulach, przedstawimy ci kilka pojęć związanych z ich budową.
Końce kołnierzyka nazywamy wyłogami – to ich długość i sposób rozstawienia definiują rodzaj kołnierzyka. Aby wyłogi były sztywne, często mocuje się po ich wewnętrznej stronie specjalne fiszbiny, których zadaniem jest nadanie kołnierzykowi odpowiedniego kształtu. W niektórych rodzajach kołnierzy wyłogi są przypinane do koszuli guzikami.
Niekiedy spina się je też spinką. Taki kołnierzyk nosi nazwę pin-collar – szerzej opiszemy go w dalszej części tekstu. Znajduje on zastosowanie jedynie w połączeniu z krawatem. Nie jest to także rozwiązanie na co dzień – sprawdzi się za to podczas wyjątkowych uroczystości.
Rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich – zasady noszenia
Gdy wybierasz się na zakupy, aby kupić koszulę z określonym rodzajem kołnierzyka, miej na względzie takie kwestie jak:
- kształt dopasowany do twoich rysów twarzy,
- proporcje kołnierza do zakładanego przez ciebie krawata lub muchy,
- komponowanie się z klapami marynarki (to ważne szczególnie w przypadku krótkich kołnierzyków).
Jeśli na koszulę wkładamy marynarkę lub inne okrycie wierzchnie, końcówki kołnierzyka muszą być delikatnie przykryte albo przynajmniej stykać się z klapami marynarki – niedopuszczalna jest sytuacja, w której pomiędzy zakończeniem kołnierzyka a klapą marynarki tworzy się nieestetyczna przestrzeń.
Na koniec weź pod uwagę formalność okazji, na które planujesz nosić koszulę. O ile stroje takie jak smoking i frak mają określone typy kołnierzy, które się do nich zakłada, o tyle mniej eleganckie stroje mogą budzić więcej wątpliwości. Aby ułatwić ci ten wybór, stworzyliśmy zestawienie rodzajów kołnierzyków w męskich koszulach i uporządkowaliśmy je od najbardziej do najmniej formalnego!
Rodzaje kołnierzyków męskich koszul – od najbardziej formalnych po casualowe
Kołnierzyk frakowy
Niezwykle elegancki rodzaj kołnierzyka ze stójką, zaprojektowany specjalnie z myślą o stroju męskim, o najwyższym stopniu formalności – określamy go inaczej jako kołnierz łamany lub wingtip. Angielska nazwa nawiązuje do kształtu wyłogów, które przypominają skrzydła papierowego samolotu.
To rozwiązanie zawsze idzie w parze z frakiem zakładanym na okazje, w których wymagany jest white-tie. Koszule z łamanym kołnierzem występują wyłącznie w kolorze białym, bo tylko taki kolor koszuli jest akceptowany w tym rodzaju dress code’u. Wbrew powszechnej opinii lepiej nie nosić go do smokingu – wówczas lepszym wyjściem jest kołnierz typu kent lub włoski. Do kołnierzyka łamanego nigdy nie wiążemy krawata, lecz zakładamy muchę.
Kołnierz pin collar
Pin collar to jeden z najwytworniejszych rodzajów kołnierzyków w męskiej koszuli. Jego długie wyłogi są połączone z pomocą spinki, która oprócz funkcji praktycznej jest też cieszącym oko elementem biżuteryjnym. To wyjątkowy sposób na podkreślenie charakteru stroju! Decydując się na taki rodzaj kołnierza, warto pamiętać o jednej zasadzie: koszule pin collar nie mogą być noszone bez krawata. Za to pasują do nich wąskie węzły jak albert i four-in-hand.
Kołnierzyk tab collar
Oto kołnierz przeznaczony na wyjątkowe okazje, nieco mniej ozdobny niż pin collar. Co jest elementem, który go wyróżnia? To dodatkowy ściągacz umieszczony pod pierwszym guzikiem koszuli od góry. Dzięki niemu możemy spiąć ze sobą wyłogi. Miejsce to powinno być zasłonięte, dlatego nie zakładaj takiej koszuli bez krawata lub muchy. Tab collar świetnie sprawdzi się nie tylko na eleganckie wyjścia, ale też w okolicznościach biznesowych.
Kołnierzyk z guzikami, czyli button-down
To nieformalny typ kołnierzyka, który wyróżnia się wyłogami przypinanymi na guziki do koszuli, dzięki czemu zawsze są one na swoim miejscu. Niektóre z nich mają ukryte guziki – ten rodzaj nazywany jest hidden button-down. Rozwiązanie to po raz pierwszy pojawiło się w koszulach dla graczy polo, którym rozwiane przez wiatr wyłogi kołnierzyka miały przeszkadzać w rozgrywce.
Koszule z kołnierzykiem typu button-down doskonale sprawdzają się w zestawach w stylu business casual i smart casual. Codzienne koszule button-down najczęściej nosimy do krawata – nie powinien to być jednak krawat zbyt elegancki (np. jedwabny). Znacznie lepiej sprawdzą się w tej roli krawaty bawełniane lub wełniane, z grubszym splotem lub fakturą. Kołnierz button-down to doskonały wybór dla każdego mężczyzny, który lubi nosić koszule na co dzień i inspirować się modą męską rodem z Włoch i Hiszpanii.
Kołnierzyk klasyczny, czyli kent
Klasyczny typ kołnierza, który zwany jest także point collar lub straight collar ze względu na swój spiczasty, skierowany ku dołowi kształt. Kołnierzyk kent charakteryzuje się ostrymi, dość blisko rozstawionymi wyłogami. Jest na tyle uniwersalny, że znajdziesz go zarówno w koszulach na eleganckie okazje, jak i tych o bardziej sportowym i casualowym charakterze (np. w koszulach flanelowych i dżinsowych). Doskonale sprawdza się podczas okazji o wysokim stopniu formalności, ale nie jest aż tak formalny jak kołnierzyk włoski, o którym opowiemy niżej. Można go nosić także w mniej oficjalnych okolicznościach.
Ten rodzaj kołnierzyków w koszulach najbardziej pasuje panom o szerokiej bądź okrągłej twarzy, ponieważ optycznie ją wysmukla. Ich urodę podkreślą szczególnie przedłużone kołnierzyki typu kent. W przypadku panów o szczupłej, wąskiej twarzy, to rozwiązanie może się nie sprawdzić – może ona wydawać się zbyt pociągła. Ze względu na długie wyłogi, koszulę z kołnierzykiem typu kent najlepiej nosić zawsze z krawatem, w innym przypadku kołnierzyk może układać się nieestetycznie.
Kołnierz półwłoski
Rodzaj kołnierza półwłoskiego jest zwany również semi-spread, co oznacza, że jego wyłogi mają średnią szerokość. To najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykany rodzaj kołnierzyka w koszuli – jego budowa dostosowana jest do każdego kształtu twarzy. Jego praktyczną formę docenisz również podczas wyboru dodatków – dobrze zaprezentuje się z krawatem, muchą, jak i bez nich. Kłopotów nie sprawi ci również dobór węzła krawata – wygląda świetnie i z tymi wąskimi, i z szerszymi. Warto jednak dopasować je do rysów twojej twarzy, inaczej możesz podkreślić jej mankamenty, zamiast podkreślić swą urodę.
Kołnierzyk włoski
Ten rodzaj kołnierzyka cieszy się szczególną popularnością wśród mieszkańców południa Europy, dlatego nazywamy go kołnierzykiem włoskim, ale niekiedy określa się go również kołnierzykiem francuskim lub rekinowym. To ostatnie określenie jest wyraźnie zainspirowane kształtem kołnierzyka, który ma dość szeroko rozstawione wyłogi, przypominające płetwy grzbietowe rekina. Inna nazwa, którą określamy koszule z włoskim kołnierzem, to spread – odnosi się ona do szerokiego rozstawienia wyłogów. Są one również krótkie, co sprzyja noszeniu kołnierza włoskiego z szerokimi węzłami, takimi jak windsor i półwindsor.
Włoskie kołnierzyki koszul męskich wyróżniają się średnim stopniem formalności. Jednak koszulę z takim kołnierzykiem z powodzeniem można włożyć na ślub, biznesowe spotkanie czy premierę w teatrze. Pasuje niemal do wszystkich typów twarzy. Kołnierzyk włoski będzie dobrze wyglądał także w stylizacji bez krawata – jego wyłogi układają się niemal równolegle do całości, przez co nie musimy martwić się, że kołnierzyk rozejdzie się na boki.
Kołnierzyk klubowy
Jeśli masz ochotę na koszule o kołnierzyku z delikatnie zaokrąglonymi wyłogami, sięgnij po kołnierzyk klubowy, zwany także z języka angielskiego mianem picadilly. Przybył do mody właśnie z Wysp Brytyjskich i kojarzy się z głównie ze stylem vintage i dandy. Sprawdzi się w połączeniu z krawatami o wąskich węzłach – złagodzi wówczas ostre rysy panów o mocno zaznaczonej żuchwie.
Kołnierz cutaway i extreme cutaway
Po czym poznać kołnierzyk cutaway? Jak wskazuje nazwa, jego wyłogi mają przycięty krój, a ich położenie względem plisy tworzy kąt rozwarty. Dzięki temu pasuje do szerokich węzłów krawata, choć nie tylko – w wersji sportowej zaprezentuje się świetnie także bez krawata. Noś taki kołnierzyk do garnituru, raczej na mniej formalne okazje – do bardziej eleganckich kompletów proponujemy raczej kent i kołnierz włoski.
A gdyby tak skrócić wyłogi kołnierzyka cutaway jeszcze bardziej? Taki rodzaj jak najbardziej istnieje – nazywamy go extreme cutaway. Zdecydowanie nie nadaje się na formalne okazje, jednak świetnie wpisuje się w nonszalancki styl każdego dandysa. Polecamy go szczególnie szczupłym panom o pociągłych rysach twarzy.
Kołnierzyk kubański
Ten typ kołnierzyka posiada wyłogi podzielone poprzecznym szwem na dwie części. Możesz zauważyć go w większości casualowych koszul o luźnym charakterze. Nosi się go bez akcesoriów w postaci krawata lub muchy – najczęściej lekko rozpięty. Ze względu na jego swobodny krój panowie najczęściej noszą go podczas cieplejszych dni.
Stójka
Stójka to inaczej kołnierzyk bez szerokich, opadających na koszulę wyłogów. To minimalistyczny i najbardziej nieformalny krój z wszystkich rodzajów kołnierzyków w męskich koszulach. Pojawił się w modzie męskiej na fali zainteresowania kulturą krajów dalekiego wschodu, tego typu koszule nosili bowiem dawniej chińscy żołnierze.
Do koszuli ze stójką nigdy nie zakłada się krawata. Świetnie sprawdza się jako element codziennego stroju do pracy (pod warunkiem, że nie mamy ważnego spotkania, wymagającego formalnej stylizacji). Znacznie lepiej niż w towarzystwie marynarki prezentuje się w połączeniu ze swetrami. Równie dobrze wygląda bez marynarki jako element casualowego stroju – polecamy stójkę szczególnie późną wiosną i latem, w formie lekkich, oddychających koszul. Pasuje ona do wszystkich typów twarzy, jednak najlepiej prezentuje się na szczupłych panach. Warto też zwrócić uwagę na długość samej stójki – długa stójka i krótka szyja zdecydowanie nie jest dobrym połączeniem.
Rodzaje kołnierzy koszul – podsumowanie
Jak widać, masz do wyboru wiele rodzajów kołnierzyków koszul męskich. Mimo tej różnorodności opanowanie zasad ich noszenia nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy, że wybierzesz spośród nich te, które najlepiej pasują do twojego stylu! W wyłonieniu tych najlepszych pomoże ci selekcja na podstawie dopasowania do twojej sylwetki i kształtu twarzy – przymierz je i zapamiętaj, w których wyglądasz najkorzystniej.
Pamiętaj też o tym, że nie każdy kołnierzyk pasuje na każdą okazję – niektóre z nich są bardziej formalne, inne mniej. Należy mieć to na uwadze, zwłaszcza gdy wybierasz strój na wyjątkowo elegancką okazję, gdzie nieodpowiedni kołnierzyk mógłby zostać uznany za poważne faux-pas.