Wybieramy sweter do koszuli. Jaki model będzie pasować do półformalnej męskiej stylizacji?
- Akademia Dobrego Stylu
- 13 wrz 2019
Sweter i koszula to ponadczasowa i co ważne – bardzo komfortowa stylizacja, która sprawdzi się zawsze wtedy, gdy potrzebujemy wypośrodkować stopień formalności swojej stylizacji. O czym należy pamiętać, decydując się na taki zestaw, i które swetry najlepiej wypadną w takim połączeniu? Poniżej doradzamy, jak dobrać sweter męski do koszuli
Sweter jako zamiennik sportowej marynarki
Nie tak dawno temu, bo jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku, swetry były noszone wyłącznie przez przedstawicieli niższych klas społecznych. Podstawowym zadaniem tego ubioru było ogrzewanie ciała, moda schodziła natomiast na dalszy plan.
Dopiero włączenie wełnianych swetrów w krąg odzieży sportowej sprawiło, że zaczęły one być popularne także wśród innych klas. Z czasem przestały być kojarzone wyłącznie z krykietem czy jazdą na rowerze. Dziś swetry znajdziemy w szafach większości mężczyzn. Doceniliśmy je za komfort i wygodę, jakie dają, a także za dużą mnogość stylizacji, które można dzięki nim stworzyć. Wliczają się w to także zestawy w stylu smart casual i smart bussines casual, w których sweter często zastępuje marynarkę. Choć w XIX wieku nikomu nie przyszłoby do głowy, aby włożyć sweter do koszuli, dziś jest to bardzo częsta praktyka. Nie powinniśmy się temu dziwić - taka stylizacja jest wygodniejsza od typowo formalnego zestawu, a odpowiednio dobrane sweter i koszula potrafią prezentować się bardzo elegancko. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak stworzyć nieprzeciętną stylizację tego typu.
Kiedy można założyć sweter męski do koszuli?
Aby szybko i bez zbędnych słów odpowiedzieć na to pytanie, najprościej będzie je odwrócić i wyjaśnić, kiedy nie należy zakładać swetra do koszuli. Są to wszelkie sytuacje, gdy obowiązuje nas strój formalny. Sweter nigdy nie zastąpi formalnej marynarki, a tym bardziej garnituru. Jeżeli więc wybieramy się na ślub albo ważne służbowe spotkanie, lepiej zostawić go w szafie.
W pozostałych okolicznościach sweter z koszulą sprawdza się doskonale. Możesz zakładać taki zestaw na uczelnię lub do pracy, pod warunkiem że w biurze nie obowiązuje restrykcyjny dress code. Koszula i sweter sprawdzą się także w sytuacji, gdy wybierasz się na randkę, spacer albo na mało formalne, ale jednak biznesowe spotkanie.
Jaki sweter do koszuli wybrać?
- 1. Sweter w serek V-neck - najpopularniejszy pulower, który dzięki dekoltowi w serek idealnie nadaje się do założenia na koszulę. Pozwala on pięknie wyeksponować krawat czy ułożyć sam kołnierz. Trzeba tylko uważać, żeby jego wyłogi nie rozchodziły się nieestetycznie na obie strony.
- 2. Sweter crewneck - z okrągłym dekoltem, określany często jako półgolf. Bardzo dobrze prezentuje się w zestawie z krawatem, ale węzeł jest mniej widoczny niż w przypadku swetrów z trójkątnym dekoltem.
- 3. Sweter z kołnierzem troyer - z wysoką stójką i suwakiem lub guzikami pod szyją. Tego rodzaju swetry są często spotykane w modzie włoskiej. Można zakładać do nich krawat, ale taki zestaw kojarzony jest ze stosunkowo niskim stopniem formalności.
- 4. Sweter typu kamizelka - bezrękawnik, który zapewnia komfort ruchów i idealnie uzupełnia smart casualowe stylizacje, zwłaszcza w chłodniejsze dni.
- 5. Kardigan - najbardziej elegancki ze wszystkich fasonów swetrów, ale tylko w wersji zapinanej na guziki. Kardigan na suwak nie będzie już tak efektowny, mimo że jego fason jest zbliżony do marynarki.
Jaki sweter nie pasuje do koszuli? Jedynie golf, który całkowicie by ją zasłonił. Ten rodzaj swetra może za to zastąpić koszulę, zwłaszcza gdy założymy go pod marynarkę.
Sweter i koszula - jak umiejętnie je zestawić?
Niezależnie od tego, na jaki sweter do koszuli się zdecydujesz, postaraj się pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach noszenia takich zestawów:
- 1. Gdy zakładasz sweter na koszulę, zawsze chowaj kołnierzyk pod dzianiną. Wyłogi wyciągnięte na wierzch swetra nigdy nie prezentują się estetycznie.
- 2. Przeciwna zasada dotyczy mankietów koszuli, które należy lekko wyciągnąć na wierzch - powinny wystawać na ok. 1,5 cm.
- 3. Krawaty można nosić do każdego swetra oprócz golfu. Najlepiej sprawdzą się krawaty bawełniane, wełniane czy jedwabne matowe (połyskujące są przeznaczone do bardziej eleganckich stylizacji). Można spotkać się z opinią, że krawaty powinno zakładać się wyłącznie do kardiganów i pulowerów wyciętych w szpic, ale przy okrągłych dekoltach również prezentują się one całkiem dobrze, mimo że nie są aż tak wyeksponowane.
- 4. Spodnie i obuwie dobieraj w zależności od okazji. Na te bardziej oficjalne załóż dopasowane chinosy i oksfordy. Na te mniej oficjalne sprawdzą się jeansy albo sztruksy wraz z parą mokasynów lub sneakersów.
- 5. Uwaga: za ciasny czy źle dobrany sweter uwypukli fałdy koszuli, a przy tym wyeksponuje niedoskonałości sylwetki. Z kolei zbyt szeroki model nada całej stylizacji zupełnie nieformalnego charakteru. Staraj się to wypośrodkować i sięgać po dobrze dopasowane, ale nie za ciasne fasony.
Pamiętaj też o samym materiale swetra, który wybierzesz do koszuli. Zdecyduj się na wysokojakościowe dzianiny, które zarówno zapewnią swobodę, jak i sprawią, że będziesz prezentować się nienagannie w każdej sytuacji. Wełniane i bawełniane modele albo takie z domieszką kaszmiru powinny sprawdzić się idealnie.