Akademia Dobrego Stylu

Jak wiązać szalik, by wyglądał dobrze? 5 sposobów

Mężczyzna ubrany w szary golf, czarne spodnie, beżowy płaszcz, szary szalik w kratę i skórzane rękawiczki.

Panująca w naszym kraju pogoda sprawia, że teoretycznie powinniśmy doskonale wiedzieć, jak wiązać szalik – czy to męski, czy damski – aby móc bronić się przed chłodem. Niestety czynność ta przysparza podobnych problemów, co wiązanie krawata. Znamy podstawowe wiązania, jednak gdy przychodzi co do czego, gubimy się w rodzajach węzłów i trudno nam dobrać odpowiednie ułożenie szalika do okazji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy krótki, lecz treściwy poradnik, który zbiera w jednym miejscu najpopularniejsze sposoby wiązania szalika męskiego – wybierz spośród nich swój ulubiony!

Wiązanie szalika męskiego – od czego może zależeć?

Jeśli jesteś fanem szali i nosisz je od wielu lat, mogłeś zauważyć, że niektóre wiązania po prostu nie pasują do danej stylizacji. Dla przykładu skomplikowany węzeł szalika o grubym splocie nie wygląda najlepiej w połączeniu z eleganckim płaszczem zimowym. Co powinieneś wziąć pod uwagę, gdy wybierasz odpowiedni węzeł?

Wiązanie szalika powinno zależeć przede wszystkim od niego samego! Szale różnią się nie tylko kolorem i splotem, ale i grubością oraz długością, a każda z nich będzie pasowała do innego okrycia wierzchniego. Warto też pamiętać, że węzeł może zależeć od okazji, na którą zakładasz szalik. Niektóre modele są na tyle uniwersalne, że wyglądają świetnie zarówno podczas wieczornego wyjścia, jak i porannych zakupów.

Nie bez znaczenia są także panujące warunki atmosferyczne, wygoda oraz to, jak bardzo chcesz się ogrzać. Niektóre sploty znajdują się bliżej szyi, co sprzyja zachowaniu komfortu cieplnego. Na koniec nie zapomnij o tym, aby dopasować wiązanie do swojego stylu ubierania się i gustu. Jeśli na co dzień ubierasz się bardziej casualowo, nie musisz przywiązywać do tej kwestii zbyt dużo uwagi – po prostu zawiąż go tak, jak podpowiada ci intuicja!

Na pytania „jak wiązać szalik męski?” lub „jak zakładać szalik męski?” można odpowiedzieć co najmniej na kilkadziesiąt różnych sposobów – my ograniczymy się do zaledwie kilku najprostszych, łatwych do zapamiętania propozycji, a jednocześnie pasujących na różne okazje. Zgromadziliśmy dla ciebie 5 sprawdzonych sposobów na wiązanie szalika – każdy z nich opatrzyliśmy na końcu krótką instrukcją. Który z nich przypadnie ci do gustu najbardziej?

Jak wiązać szalik – 5 sprawdzonych sposobów

Jak wiązać szalik męski – węzeł włoski/paryski

Jeżeli chodzi o sposoby na to, jak wiązać szalik do płaszcza męskiego, prym wśród koneserów mody wiedzie węzeł włoski, nazywany też węzłem paryskim. Jest uwielbiany na całym świecie za swój nonszalancki charakter, a poza tym ma wiele zalet. Oprócz tego, że dobrze oplata szyję i zapewnia odpowiednie ocieplenie, świetnie prezentuje się zarówno z casualowymi kurtkami, jak i eleganckimi płaszczami. Ten typ wiązania idealnie sprawdzi się także do marynarki i koszuli.

Mówiąc o zaletach węzła paryskiego, nie sposób pominąć łatwości w regulacji oraz szybkości samego wiązania. Trzeba przy tym pamiętać, że węzeł ten sprawdzi się tylko przy długich szalikach. Przy krótszych szalach, gdy końce ledwo wystają z pętli, nie prezentuje się atrakcyjnie.

Węzeł włoski/paryski: złóż szalik na pół, przewieś go przez szyję tak, aby po jednej stronie znajdowało się zgięcie, a po drugiej końcówki szala. Następnie przeciągnij jego końce przez powstałą pętelkę.

Jak wiązać szaliki – pojedyncza pętla

Oto najczęściej spotykany rodzaj wiązania szalika, na jaki możemy się natknąć na polskich ulicach. Pojedyncza pętla to bardzo uniwersalny i prosty w wykonaniu węzeł, który pozwala na łatwą regulację stopnia zaciśnięcia pętli. Takie wiązanie, w przeciwieństwie do węzła włoskiego, prezentuje się najlepiej przy krótkich i średnich, a przy tym niezbyt grubych szalikach. Przy długich szalach, gdy zwisające końce wypuszczone są na okrycie wierzchnie, sprawia niechlujne wrażenie. Rozwiązaniem może być schowanie końcówek pod klapy marynarki, kurtki lub płaszcza.

Pojedyncza pętla idealnie pasuje do garniturów i eleganckich kurtek zimowych – mniej korzystnie wygląda w zestawie z puchówkami i kurtkami sportowymi. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wiązać szalik do grubego okrycia wierzchniego, lepiej sięgnąć po inny sposób.

Pojedyncza pętla: opleć szalikiem szyję i zwiąż jego końcówki na wysokości obojczyków, aby swobodnie opadały na piersi. Wyreguluj węzeł, jeśli chcesz, by mocniej trzymał się szyi.

Jak wiązać gruby szalik – podwójna pętla

Podwójna pętla to odpowiedź na pytanie, jak wiązać duży szal – jeżeli jest on bardzo długi, wystarczy owinąć go dwukrotnie wokół szyi, zawiązać i estetycznie wypuścić końce z powstałej pętli. W efekcie uzyskujemy bardzo dobre ocieplenie (szyja jest mocno owinięta), co stanowi remedium na dokuczliwy wiatr i niskie temperatury. Takie wiązanie ma bardzo szerokie zastosowanie – pasuje zarówno do casualowych, jak i do eleganckich zestawów.

Podwójna pętla: owiń szal dwukrotnie wokół szyi i zwiąż końcówki na wysokości obojczyków, podobnie jak w przypadku pojedynczej pętli.

Jak wiązać szalik do kurtki z kapturem i nie tylko – komin

Jeżeli zastanawiasz się, jak wiązać szalik do kurtki z kapturem albo do długiego płaszcza zapinanego pod szyję, dobrym rozwiązaniem będzie metoda na komin. Polega ona na związaniu końców szalika, tak, żeby powstała duża pętla. Możesz owinąć ją wokół szyi tyle razy, na ile pozwoli ci długość szala. To wiązanie polecamy raczej do codziennych stylizacji, także tych z płaszczem. Kto wie – może przypadnie ci do gustu na tyle, że na zakupach sięgniesz po szalik zamiast komina?

Komin: zwiąż końcówki szalika tak, aby przypominał wyglądem komin. Następnie załóż go na szyję i szczelnie nim ją opleć.

Jak wiązać szaliki – luźny węzeł z opuszczonymi końcówkami

Węzeł z opuszczonymi luźno końcówkami to drugi najczęściej stosowany sposób wiązania szalika. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że pasuje tylko do zestawów casualowych – co można zauważyć na polskich ulicach. Brak węzłów sprawia, że jest to mało trwała metoda, a silniejszy podmuch wiatru może odwinąć całą konstrukcję. Ponadto jest to sposób dość nonszalancki, w związku z czym nie nadaje się na bardzo oficjalne okazje. Dobrze wygląda np. w zestawie z kurtkami pikowanymi.

Luźny węzeł: opleć szalikiem szyję i pozwól, aby jego końce symetrycznie zwisały na piersi.

Jak wiązać szalik męski na ważne wyjścia?

W twojej głowie wciąż mogą pojawiać się pytania: jak wiązać szalik do płaszcza na bardzo formalną okazję? Jak go nosić, jeżeli chcesz, aby stylizacja nabrała wyjątkowo eleganckiego charakteru? Odpowiedzią może być węzeł włoski, ale jeszcze bardziej szykownym rozwiązaniem jest zarzucenie szala na szyję i rezygnacja z jakiekolwiek pętli przy szyi. Końce szala należy wówczas skrzyżować i schować pod okrycie wierzchnie (gdy są one wystarczająco długie, można nawet związać je na plecach, a dzięki temu zwiększyć uścisk szala).

Taka metoda eksponuje krawat oraz idealnie komponuje się z eleganckim płaszczem. Równie dobrze wypada przy stylizacjach casualowych. Niestety, sposób ten nie jest pozbawiony wad. Największym minusem jest słaba ochrona szyi przed zimnem – otulone są jedynie kark i klatka piersiowa, dlatego przy niskich temperaturach polecamy ci inne metody wiązania szalika.

Jak wiązać szalik zimowy? Podsumowanie

Istnieje mnóstwo sposobów wiązania szala – wiesz już, jak wybrać ten właściwy dla siebie. Zanim zawiążesz szalik, zastanów się, jaką funkcję ma on pełnić. Wybierasz się w nim na elegancką kolację wczesną jesienią i zależy ci wyłącznie na zrobieniu dobrego wrażenia? A może właśnie kupiłeś sobie gruby szalik, który ma ochronić twoją szyję podczas wysokiego mrozu?

Dobrą metodą na znalezienie optymalnego węzła są po prostu eksperymenty. Stań więc przed lustrem i wypróbuj każde z przytoczonych w poradniku wiązań. Intuicyjnie poczujesz, które najbardziej pasuje do ciebie i twojego stylu. Proces możesz powtórzyć z każdym swoim szalikiem – dzięki temu dowiesz się, w jakim wiązaniu dany model wygląda najlepiej.