Moda na podwinięte nogawki. Czy i jak podwijać męskie spodnie?
- Akademia Dobrego Stylu
- 4 mar 2019
Podwinięte nogawki męskie stały się ostatnimi laty bardzo modne – coraz częściej można spotkać na ulicach panów z odsłoniętą kostką. Skąd wywodzi się ten trend? Czy pasuje do każdego rodzaju spodni i obuwia? W artykule tłumaczymy obie te kwestie, a przy okazji podpowiadamy, w jaki sposób prawidłowo podwinąć nogawkę.
Podwijanie nogawek, czyli pinroll
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że podwijanie długich spodni ma swoją specjalną nazwę, a mianowicie pinroll. Taki zabieg ma kilka funkcji. Z jednej strony zapewnia większą przewiewność – powietrze przyjemnie opływa kostki, co czyni łatwiejszym noszenie długich spodni, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Z drugiej strony nadaje stylizacji casualowego charakteru. Pod tym względem jest to zabieg podobny do podwijania rękawów koszuli – zamiast zegarka eksponujemy tutaj swoje obuwie, a cała sylwetka optycznie zyskuje na lekkości. Dodatkowo pinroll zapobiega strzępieniu się nogawek i szybkiemu niszczeniu spodni, np. przy deszczowej pogodzie.
Skąd wzięła się moda pinroll?
Niektóre źródła twierdzą, że modę na podwinięte nogawki męskie rozpoczęli przedstawiciele subkultury reggae. Mieli oni w zwyczaju nosić za długie i za szerokie spodnie, a w trosce o to, żeby nie zniszczyły się zbyt szybko, zaczęli zawijać ich końcówki do góry. Prawdziwy rozkwit trendu przypada jednak na lata 90. XX wieku. Londyńska młodzież przeżywała wówczas fascynację modą uliczną i chciała w ten sposób lepiej wyeksponować swoje markowe buty (np. popularne wśród hip-hopowców kicksy). Dziś po pinroll sięgają nie tylko sneakerheadzi (kolekcjonerzy butów), ale też entuzjaści casualowej mody męskiej.
Jak podwijać nogawki?
Choć wydawać by się mogło, że każdy wie, jak podwijać nogawki, właściwe wykonanie podwinięcia wcale nie jest takie proste. Problemy mogą sprawiać zwłaszcza spodnie z prostymi i lekko rozszerzanymi nogawkami. Na szczęście istnieje trik, który pozwala uzyskać zadowalający rezultat.
Wystarczy, że zanim zaczniesz podwijać spodnie, lekko zwęzisz nogawkę. Nie musisz w tym celu używać agrafek ani innych tego typu rozwiązań; wystarczy, że złapiesz za końcówkę nogawki, ściśniesz ją palcami, a potem zagniesz wzdłuż nogi, do wewnątrz. Jeżeli chcesz uzyskać klasyczny efekt pinroll, taka metoda na pewno Ci pomoże.
Kolejny przydatny trik to mocniejsze zawinięcie materiału tuż nad kostką. Dzięki ciaśniejszej pierwszej zakładce wszystko pozostanie na swoim miejscu. Ile razy zawinąć nogawkę? Żeby konstrukcja była wystarczająco solidna, wystarczą dwa razy. Więcej zakładek najprawdopodobniej sprawi, że na spodniach pojawią się zmarszczenia. Ponadto zbyt szeroka, zrolowana fałda materiału może powodować optyczne pogrubienie kostek.
Jakie spodnie można podwijać?
Podwinięte nogawki męskie nie sprawdzą się przy każdym fasonie spodni. Bardzo eleganckie spodnie, np. od garnituru, będą wyglądać po prostu komicznie. Do podwijania idealnie nadają się cienkie, letnie spodnie o prostej i dość wąskiej nogawce. Optymalna szerokość to 23 cm u dołu. Przy szerszych nogawkach można zastosować powyżej opisany trik, ale trzeba pamiętać, że taka stylizacja zacznie ocierać się o streetwear.
Modele, które idealnie nadają się do zabiegu pinroll, to jeansy męskie oraz chinosy (zwłaszcza lniane lub bawełniane chinosy, szczególnie polecane na lato). Przy bojówkach i innych, znacznie szerszych fasonach spodni polecamy pozostawić tradycyjną, puszczoną luźno nogawkę.
Jakie buty i skarpetki założyć?
W casualowej modzie męskiej pinroll prezentuje się najlepiej w zestawieniu z prostym, lekkim obuwiem. Jeżeli podwijasz nogawki, a chcesz prezentować się stylowo, załóż espadryle lub mokasyny. Sprawdzą się też trampki, chukka boots i klasyczne półbuty (byle nie zbyt ciężkie i toporne). Skarpetki np. do garnituru, jeżeli musisz je założyć, powinny pozostać niewidoczne.
Kiedy podwijać nogawki?
Rozumiesz już, co to jest pinroll, jakie ma zastosowanie oraz jak go wykonać. Wiesz też, do jakich spodni i butów można zastosować takie rozwiązanie. Pozostaje jeszcze jedna istotna kwestia, czyli pytanie, kiedy podwijać nogawki. Czy może sobie na to pozwolić każdy i w każdej sytuacji?
Problem z podwiniętymi nogawkami mogą mieć mężczyźni niscy – pinroll optycznie skróci nogi i wprowadzi niepotrzebną dysproporcję do wyglądu sylwetki. Nad sensownością tego rozwiązania warto się zastanowić zwłaszcza wtedy, gdy niskiemu wzrostowi towarzyszy znaczna tusza.
Co do dopuszczalnych sytuacji – pinroll to zabieg z gruntu nieformalny, a więc będzie pasował wyłącznie na nieformalne, letnie, casualowe okazje. Podwinięte nogawki męskie doskonale uzupełnią stylizacje marynarskie lub nawiązujące do stylu lat 70. Możesz wybrać się tak do kina, na grilla, do baru, na spotkanie z przyjaciółmi czy zwykły spacer po mieście.