Jak nosić męski płaszcz dwurzędowy? Wskazówki i inspiracje
- Akademia Dobrego Stylu
- 8 lut 2023
Płaszcz dwurzędowy męski – jak nosić go z klasą? W artykule postaramy się nie tylko przybliżyć specyfikę tego modelu okrycia wierzchniego oraz ukazać jego zalety, ale i udzielić paru wskazówek dotyczących noszenia dwurzędówki. W tekście znalazło się także kilka stylizacji z płaszczem męskim dwurzędowym – idealnych na sezon jesienno–zimowy.
Płaszcz dwurzędowy męski – co to znaczy? Czym się charakteryzuje?
Dyplomatka dwurzędowa, nazywana potocznie dwurzędówką, bywa także określana jako paletot bądź guards coat. Jest to okrycie wierzchnie, sięgające do połowy uda lub nawet do kostek, o wysokim stopniu formalności, które doskonale prezentuje się podczas oficjalnych spotkań. Będzie też odpowiedni do business casualowych stylizacji. U jego podłoża leży wojskowe pochodzenie, a najczęściej szyty jest z tkanin wełnianych (wersja zimowa) bądź bawełnianych (w lżejszym wydaniu) z domieszką syntetycznych materiałów. Płaszcz dwurzędowy dla mężczyzn wygląda równie efektownie rozpięty jak i zapięty oraz często posiada:
- wpuszczane kieszenie;
- dwa rzędy guzików;
- prosty krój;
- tzw. ostre klapy.
Płaszcz dwurzędowy męski – jak nosić ten popularny model okrycia?
Dwurzędowy płaszcz optycznie modyfikuje proporcje figury – to zasługa zwężenia w talii oraz rozłożystych ramion. W efekcie sylwetka zyskuje kształt litery „V”. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które mają kilka nadprogramowych kilogramów – zdarza się, że dwurzędówka wizualnie poszerza. Z drugiej strony noszenie płaszcza o dwóch rzędach guzików może być problematyczne dla mężczyzn o bardziej rozbudowanej muskulaturze, ponieważ dzięki podwójnej warstwie materiału na piersi dodatkowo eksponuje on tors.
Na polskich ulicach płaszcz dwurzędowy jest dużo mniej widoczny niż m.in. popularna dyplomatka jednorzędowa, przez co jego właściciele od razu się wyróżniają. Ciekawostka: nie wszyscy współcześni dżentelmeni są świadomi faktu, że jeśli płaszcz jest wyposażony w kieszonkę na piersi, można śmiało wzbogacić ją o poszetkę, a nawet przechować tam parę rękawiczek. Przydatna rada dotyczy też zapinania płaszcza dwurzędowego – w dobrym tonie jest zostawić ostatni guzik niezapięty, ale nie jest to absolutnie wymagane.
Jak nosić płaszcz męski dwurzędowy? Kilka jesienno–zimowych stylizacji
Męski płaszcz dwurzędowy prezentuje się idealnie z garniturem. Z powodzeniem można założyć pod niego klasyczną koszulę, a także chinosy. Równie dobrze pod dwurzędówką będą wyglądać: obszerny sweter o warkoczowym splocie bądź ciepły golf męski.
Jeśli zależy nam na schludnym wyglądzie, zadbajmy o odpowiednią grubość jesiennej czy zimowej odzieży. Zbyt cienka nie zapewni komfortu termicznego, a zbyt gruba sprawi, że płaszcz męski dwurzędowy będzie nieestetycznie wypchany w kilku miejscach np. na rękawach. Stylizacje tworzone z udziałem tego elementu garderoby wyglądają niezwykle elegancko i szykownie. Zadbajmy więc, aby i reszta zestawu taka była.
Jak nosić płaszcz męski dwurzędowy? Warto zadbać o dodatki
Stylowy szal, skórzana torba, eleganckie rękawiczki, kapelusz lub kaszkiet i sztyblety bądź półbuty – tak może wyglądać przykładowy zestaw akcesoriów, który można zestawić z płaszczem dwurzędowym. W kwestii kolorów dwurzędówki zasada wygląda podobnie jak w przypadku innych płaszczy – prym wiodą ponadczasowa czerń, elegancki granat, ciepły brąz oraz odcienie szarości. W ostatnich sezonach popularność zyskały także płaszcze kamelowe.
Męski płaszcz dwurzędowy – jak nosić? Podsumowanie
Męski płaszcz dwurzędowy to propozycja dla osób, które z jednej strony cenią sobie klasykę, a z drugiej nieobca jest im odrobina modowej ekstrawagancji. Jak i kiedy go nosić? W sezonie jesienno-zimowym dwurzędowy płaszcz nie tylko zapewni komfort, ale przede wszystkim stanie się częścią ponadczasowego zestawu. Dobór odpowiedniego koloru i długości płaszcza może okazać się kluczem do modnej prezencji.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem o tym, jak dobrać płaszcz męski do sylwetki.