Jak mężczyzna może się ubrać na bankiet lub uroczystą kolację firmową?
- Akademia Dobrego Stylu
- 23 lis 2021
Jak powinien ubrać się mężczyzna na bankiet? Takie pytanie możesz zadać sobie po otrzymaniu zaproszenia na wystawne przyjęcie firmowe. To doskonała okazja, aby rozejrzeć się za eleganckim strojem wieczorowym! Powinien on spełniać wymagania dress code’u przewidzianego na takie okazje, dlatego nie zostawiaj kwestii ubioru na ostatnią chwilę. Dobrze dobrana stylizacja wzmocni twoją pewność siebie i sprawi, że zrobisz na przełożonych duże wrażenie. Podpowiadamy, jak ubrać się na bankiet!
Skąd wiadomo, jak się ubrać na bankiet lub kolację firmową? Wyjaśniamy!
Choć bankiety organizuje się obecnie coraz częściej, to ciągle jedna z najmniej rozpowszechnionych form spotykania się ze współpracownikami. Masz więc pełne prawo być nieco zdezorientowany co do tego, jak się ubrać na bankiet firmowy. Warto zaplanować i skompletować stylizację nieco wcześniej, by w dniu spotkania być skupionym wyłącznie na zawieraniu nowych znajomości i budowaniu relacji.
Zastanawiasz się, skąd czerpać informacje na temat stroju? Najważniejszym źródłem zawsze jest zaproszenie na przyjęcie. Jeśli takie dostałeś, sprawdź, czy organizatorzy nie umieścili tam wskazówek co do dress code’u. Mogą się tam pojawić anglojęzyczne nazwy, których dotychczas nie znałeś, takie jak black tie. O tym stroju bankietowym męskim jeszcze wspomnimy szerzej!
Może się również zdarzyć, że w zaproszeniu nie znalazły się żadne informacje na temat sugerowanego stroju. Co wtedy zrobić? Nie oznacza to oczywiście, że możesz pojawić się na firmowej kolacji w jeansach i białym t-shircie. W tej sytuacji warto wprost zapytać organizatorów o poziom formalności imprezy. To powinno rozwiać twoje wątpliwości.
Jak powinien ubrać się mężczyzna na bankiet? Postaw na strój wieczorowy!
Jak się ubrać na bankiet o wysokim stopniu elegancji? Należy tu sięgnąć po wieczorowy strój – wyróżniamy trzy najbardziej znane męskie komplety, które przydają się na formalne okazje: smoking, garnitur i frak. Ten ostatni zostawiamy na wyjątkowe okoliczności, podczas których wymagany jest dress code white tie – firmowy bankiet raczej do nich nie należy.
Najbardziej uniwersalnym strojem na bankiet jest klasyczny garnitur – możesz go założyć zarówno, gdy przyjęcie odbywa się za dnia, jak i wieczorową porą. Odpowiednim wyjściem na taką okazję jest granatowy lub grafitowy garnitur. Jeśli dopiero rozglądasz się za kompletem dla siebie, nie musisz martwić się o to, czy będziesz miał okazję go jeszcze założyć – nadarzy się ich mnóstwo!
Drugą propozycją, przeznaczoną stricte na bankiety o wysokim stopniu formalności, jest smoking. Należy on do dress code’u zwanego black tie, składającego się z czarnego lub granatowego smokingu, śnieżnobiałej koszuli oraz czarnej muchy. Nie sugeruj się jego nazwą – krawat, nawet czarny, będzie uznawany za mało elegancki dodatek. Strój nie będzie również pełny bez formalnego obuwia dobranego kolorystycznie do smokingu, np. oxfordów.
Jeśli wciąż nie jest dla ciebie jasne, jak powinien wyglądać strój na bankiet, spójrz na nasze dwie propozycje:
- na mniej formalny bankiet – czarny, granatowy lub grafitowy garnitur połączony z białą koszulą z długim rękawem, dobranym kolorystycznie krawatem oraz (wyłącznie!) czarnymi butami. Komplet powinien być jednolity, pozbawiony wzorów, za to koszula nie powinna mieć ozdób w postaci lamówek i zdobionych guzików. Taki strój bankietowy wzbogać o klasyczne, stonowane dodatki, np. skórzany pasek pasujący odcieniem do obuwia,
- na bankiet o uroczystym charakterze – czarny smoking, mucha, biała koszula oraz pozbawione ozdób czarne buty typu oxford. Smoking może być także granatowy – dodatki do niego pozostają niezmiennie czarne. Na taką okazję zazwyczaj nie wymaga się noszenia pasa smokingowego, jednak tors powinien zostać zakryty przez kamizelkę. Kompletując męski strój bankietowy, nie zapomnij także o czarnych skarpetach zakrywających łydkę – to szczegół, który łatwo przeoczyć.
Stylizację z garniturem lub smokingiem warto urozmaicić o dodatki, które będą dopasowane do rangi wydarzenia oraz pory dnia, w której się odbędzie. Według zasad elegancji na przyjęcia odbywające się po zmroku zakładamy ciemne komplety i kontrastujące z nimi białe koszule. Im bardziej formalna impreza, tym bardziej stonowane powinny być akcesoria.
Niemniej ważna jest pora roku, na którą zaplanowany jest bankiet. O ile latem skompletowanie stylizacji jest nieco prostsze, o tyle jesienią, zimą oraz wczesną wiosną warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Zadbaj przede wszystkim o eleganckie okrycie wierzchnie, np. jedno- lub dwurzędowy płaszcz czy ocieplaną dyplomatkę. Jeśli chcesz zapewnić sobie komfort termiczny, sięgaj po garnitury zawierające w składzie wełnę, a jeżeli planujesz podczas przyjęcia zdjąć marynarkę, dobrym posunięciem będzie wybór kompletu trzyczęściowego z kamizelką. Dzięki niej nawet najbardziej minimalistyczne akcesoria i biała koszula będą wyglądać wytwornie!
Stylizacja na firmową kolację – jak ją skomponować?
Może się wydawać, że kolacja firmowa jest mniej formalna niż bankiet – nic bardziej mylnego! Wiele zależy tu od miejsca, w którym się odbędzie. W niektórych sytuacjach smoking może być wskazany na firmowe przyjęcie, za to bankiet nie musi oznaczać, że mężczyzna powinien sięgać po najbardziej elegancki komplet w garderobie. Rozważmy więc dwa odmienne przypadki.
Jak mężczyzna może ubrać się na kolację firmową w restauracji? Jeśli całość ma formalną wymowę, najlepiej będzie postawić na wieczorowy garnitur w stonowanym odcieniu, uzupełniony o krawat lub muchę – w zależności od dress code’u preferowanego przez organizatorów.
Kolacja – dzięki wsparciu cateringowemu i eventowemu – może odbyć się również w siedzibie firmy. To już wyraźny sygnał, że zbyt elegancki strój będzie dużym faux-pas. Salka firmowa i wąskie grono zaproszonych sugeruje luźną, nawet smart casualową stylizację (np. składającą się z marynarki o sportowym charakterze, jednolitej koszuli oraz chinosów). Jeżeli jednak wśród współpracowników mają pojawić się np. partnerzy biznesowi i inwestorzy, lepiej będzie wpleść w strój więcej elegancji. Oprócz garnituru na mniej formalnej kolacji świetnie sprawdzi się zestaw koordynowany. Polega on na łączeniu marynarki i spodni w odmiennych, lecz dopasowanych kolorach. Możesz również zdecydować się na grę gładkimi i wzorzystymi elementami kompletu – zachowaj tu jednak umiar!
Jak się ubrać na bankiet? Podsumowanie
Jak widzisz, stworzenie stylizacji na bankiet nie jest aż tak skomplikowanym zadaniem, jakim się wydaje! Właśnie na takie okazje warto mieć w szafie garnitur wieczorowy lub smoking. Pamiętaj, że bankiety i firmowe kolacje mogą różnić się stopniem formalności. Może zdarzyć się tak, że organizator wcale nie będzie oczekiwał od gości wyjątkowo eleganckiego ubioru. Dlatego jeżeli na zaproszeniu nie określono dress code’u, koniecznie zapytaj szefa lub kolegów, jaki strój będzie wymagany. Tym sposobem oszczędzisz sobie wiele stresu, a być może również modowej wpadki.