Garnitur biznesowy, czyli jak dobrze ubrać się do pracy
- Akademia Dobrego Stylu
- 6 gru 2016
Garnitur biznesowy może mieć różne oblicza, ale musi powodować, że mężczyzna który go nosi, będzie wyróżniał się nienagannym wizerunkiem. Formalny styl wymaga oparcia się o wysokiej jakości krawiectwo i tradycyjne kroje. Wybierając garnitur, dobrze postawić na prostotę, ale pamiętajmy, że prosty nie zawsze oznacza zwyczajny.
Jaki kolor powinien mieć męski garnitur biznesowy
Do pracy idealnie sprawdzą się garnitury granatowe oraz w odcieniach szarości. Na początek dobrze zaopatrzyć się w ciemno grafitowy model, który idealnie komponuje się nie tylko z białymi, ale także błękitnymi koszulami. Takie połączenie sprawia, że każdy mężczyzna prezentuje się modnie i profesjonalnie. Dobrze mieć w szafie czarny garnitur, ale sprawdzi się on wyłącznie podczas wyjątkowych okazji (zwłaszcza na wieczór). Na co dzień lepiej postawić na szarości i granat. Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o dwurzędowe marynarki - w biurze mogą prezentować się zbyt ekstrawagancko.
Ważna jest też jakość materiałów wykorzystanych do produkcji. Wybierajmy garnitury wełniane lub z domieszką naturalnej wełny. Dobry materiał, wysokiej jakości dodatki - np. w postaci lakierowanych guzików - oraz polska produkcja gwarantują, że wybrany model będzie nam długo służył i dobrze się prezentował.
Jak dobrać rozmiar garnituru (do pracy i nie tylko)?
Garnitur biznesowy nie musi być szyty na miarę. Odpowiednio dobrany, będzie sprawiał takie wrażenie. Wybierając model do pracy, warto postawić na aktualne trendy w modzie męskiej, które faworyzują garnitury typu slim, czyli wyprofilowane w talii. Wybierajmy marynarki zapinane na dwa guziki. Taki model dobrze służy męskiej figurze i nadaje elegancki wygląd.
Dobierając marynarkę należy zwrócić uwagę, czy jej przednia i dolna część znajdują się na jednakowym poziomie i czy całość gładko przylega do koszuli. Rękawy powinny kończyć się na nadgarstku, ok. 1 - 1,5 cm powyżej mankietu koszuli. Podczas mierzenia, zawsze zapnijmy też guziki i zwróćmy uwagę na to czy nie pojawiają się marszczenia.
Jeżeli chodzi o prawidłowy dobór spodni do garnituru, z przodu może tworzyć się maksymalnie jedno delikatne załamanie. Nogawka spodni z tyłu powinna sięgać mniej więcej połowy cholewki (ewentualnie do początku obcasa). Przymierzając spodnie do garnituru, należy też założyć pasek. Materiał po zapięciu paska nie może się marszczyć.
Klucz do sukcesu tkwi w ramionach. Taliowanie można poprawić, podobnie długość rękawów. Jeżeli jednak chodzi o właściwy dobór rozmiaru marynarki - niezbędne jest idealne dopasowanie w ramionach - jeżeli tu marynarka nie leży właściwie, szukajmy dalej.
Jakie buty do garnituru biznesowego?
Czarne buty sprawdzą się do niemal każdego koloru garnituru. Ciemnobrązowe obuwie nosimy do granatowych, grafitowych i kamelowych modeli. Zdecydowanie źle komponuje się w zestawie z czarnym strojem. Buty jasnobrązowe nosimy z kolei do szarych lub granatowych garniturów. Wybierajmy modele o zaokrąglonym czubku - kwadratowe wykończenia dawno już wyszły z mody. Na oficjalne okazje warto wybrać tzw. oxfordy, natomiast co dzień świetnie sprawdzą się tzw. brogsy.
Dodatki i akcesoria do garnituru biznesowego, czyli diabeł tkwi w szczegółach
Dobrze dobrany garnitur biznesowy to nie wszystko. Oprócz tego konieczna będzie odpowiednia koszula i krawat. W przypadku koszuli do garnituru, należy unikać zbyt obszernych rękawów, nadmiaru tkaniny pod pachami i wokół talii. Każdy nadmiar materiału będzie się zbierał i marszczył, przez co będziemy wyglądać nieestetycznie. Warto postawić na biel oraz błękit.
W przypadku koszuli do biura, najlepiej sprawdza się klasyka. Krawat pozostawia natomiast dużą dozę dowolności. To element, którym możemy podkreślić swój indywidualizm, poeksperymentować z kolorem i wzorami. Pamiętajmy także, że jeżeli do marynarki nosimy poszetkę - nie może być ona w takim samym deseniu jak krawat.
Męskie dodatki powinny podkreślać osobowość, ale należy zachować umiar. Nie wszystko na raz - starajmy się nie przyciągać uwagi więcej niż do jednego elementu stroju. Pamiętajmy też, że dodatki nie są najważniejsze. Najpierw zadbajmy o bazę, czyli dobrej jakości garnitur biznesowy męski. Dopiero potem rozejrzyjmy się wśród dostępnych akcesoriów.