Brustasza, butonierka, poszetka: która to kieszonka w marynarce?
- Akademia Dobrego Stylu
- 17 kwi 2019
Zagłębiając się w zasady męskiej elegancji, poznajesz coraz nowsze pojęcia z nimi związane, stąd w twojej głowie może pojawić się pytanie, takie jak „poszetka, brustasza, butonierka… co to właściwie jest?”. Te trzy pojęcia są ze sobą bardzo często mylone, a to z kolei prowadzi do licznych modowych wpadek. Tam, gdzie powinna znaleźć się poszetka, czyli chusteczka w marynarce, wkładamy kwiat i na odwrót. Warto poznać definicję każdego z tych pojęć, aby nie popełnić gafy. Dowiedz się, co to jest poszetka, a także gdzie możesz znaleźć brustaszę!
Poszetka – co to jest? Gdzie wkłada się ten dodatek?
Wyjaśnienie naszych mylonych często pojęć zaczniemy od największego i najbardziej widocznego elementu, a dokładnie poszetki. Od pozostałych modowych terminów różni ją to, że opisuje oddzielny dodatek, a nie element danej części garderoby. Słowo „poszetka” pochodzi od pochette – wyrazu, który w języku francuskim oznacza sakiewkę lub kieszonkę. Polacy zapożyczyli ten termin fonetycznie i dodali do niego rodzimą końcówkę zdrabniającą -ka, podobnie jak w słowie „chusteczka”. Według najprostszej definicji poszetka to ozdobna chustka, którą wkłada się do niewielkiej kieszonki na piersi, po lewej stronie marynarki.
Jej zadaniem jest nadanie stylizacji osobistego charakteru oraz elegancji. Nie należy ona do obowiązkowych akcesoriów każdego stroju składającego się z garnituru, jednak obecność poszetki z pewnością nie pozostanie niezauważona. Można dobierać ją do stroju na wiele różnych sposobów, np. w zależności od okazji, na którą zakładamy formalny strój, oraz obecnego nastroju. Ta chusteczka w garniturze wbrew pozorom może zmienić cały jego charakter! Czasem dodaje ona elegancji, a czasem stanowi ekstrawagancki, ożywiający stylizację element.
Dodatek ten jest dostępny w wielu kolorach i wzorach, a także tworzony z licznych materiałów. W zależności od stopnia formalności możemy postawić m.in. na modele bawełniane, lniane, wełniane, jedwabne oraz poliestrowe. Najlepszej jakości poszetki posiadają też ręcznie obszyte, rolowane brzegi.
Jak nosić poszetkę? Na początku swoich eksperymentów z modą zacznij od bezpiecznej bazy, czyli zasady kontrastu. Załóż ciemny garnitur i białą poszetkę. Będziesz miał wiele okazji, aby zdobyć wprawę w łączeniu tych części garderoby – takie stylizacje nadają się zarówno jako strój męski na wesela, jak i ważne rozmowy lub egzaminy, a tych w życiu nie brakuje. W miarę upływu czasu możesz poczuć się pewniej i sięgnąć np. po wzorzyste poszetki. Letnia stylizacja z jasnym garniturem i poszetką w biało-niebieski deseń – to brzmi idealnie!
Butonierka do garnituru – co to jest i gdzie się znajduje w marynarce?
Przejdźmy do kolejnego ważnego, choć często mylonego pojęcia w męskiej elegancji. O ile większość Polaków wie, że poszetka i butonierka to nie to samo, wciąż wielu z nas uważa tę drugą za niewielką kieszeń na lewej piersi. Nic bardziej mylnego! Butonierka – termin zaczerpnięty ponownie z języka francuskiego, tym razem od słowa boutonnière, oznaczającego małą dziurę – to niewielki otwór w klapie marynarki.
Ową dziurkę wykorzystuje się do wkładania żywych kwiatów do marynarki, suszonych bukiecików, czy też przypinania różnego rodzaju pinsów. Mogą to być zarówno drobne przypinki o ozdobnym lub humorystycznym charakterze, jak i miniaturki orderów czy innych odznaczeń. Warto zatem wiedzieć, że butonierka a poszetka, to dwa różne pojęcia, których nie powinno się stosować zamiennie. Jak zapamiętać różnicę między nimi? Poszetka to dodatek, a butonierka to miejsce na (zupełnie inny) dodatek.
Zastanawiasz się, skąd właściwie wzięły się butonierki w naszych garniturach? Dawno temu marynarki zapinano nie na dwa czy trzy guziki, ale aż pod samą szyję. Dopiero później zaczęto odchylać górną część, co doprowadziło do tego, że coraz częściej pojawiały się w nich klapy. Z czasem zniknął z nich także sam guzik pod szyją – pozostała po nim jedynie dziurka. A oto mała ciekawostka: francuskie słowo bouton oznacza guzik, możesz więc domyślić się, jaki jest związek pomiędzy tym elementami!
Właśnie tak do świata mody męskiej wkroczyła butonierka, dla której od razu znaleziono wdzięczne zastosowanie. Choć od tamtej pory minęły setki lat, krawiecka tradycja wciąż nakazuje pozostawiać niewielkie rozcięcie w klapie marynarki. Dlaczego warto pamiętać o tym, co to jest butonierka? Przede wszystkim dlatego, że jest to jedyne miejsce w marynarce, do którego powinno się cokolwiek przypinać. W przeciwnym razie bardzo łatwo o trwałe zniszczenie materiału garnituru – niestety będzie ono widoczne zarówno na jasnych, jak i ciemnych tkaninach. Jeśli szukasz miejsca dla ozdobnej przypinki do garnituru, znajdziesz je wyłącznie w butonierce.
Pozwól, że podzielimy się z tobą jeszcze jedną ciekawostką historyczną, która może ci wiele wyjaśnić! Butonierka jeszcze w XVIII wieku była nazywana butonierą. Przyrostek -ka, wskazujący na miniaturowość tego elementu, pojawił się w polszczyźnie dopiero z czasem. W XVIII i XIX wieku słowo „butonierka” miało podwójne znaczenie. Określano w ten sposób także drobny flakonik na kwiaty, który panie przypinały do swoich sukni balowych. Być może stąd wynika kolejna częsta pomyłka w rozumieniu tego, co to jest butonierka, i nazywaniu w ten sposób ozdób na klapie marynarki, np. kwiatowej przypinki w stroju pana młodego. Dlatego przypominamy jeszcze raz: butonierka to miejsce na akcesorium.
Co to jest brustasza? Gdzie jej szukać i co się w niej mieści?
Brustasza – ostatni z naszych kłopotliwych terminów – to określenie zaczerpnięte z języka niemieckiego. Dla naszych zachodnich sąsiadów brust oznacza klatkę piersiową, natomiast tasche – kieszeń. Gdy połączymy te wyrazy, otrzymamy brusttache, czyli kieszonkę na klatce piersiowej. Brustasza to po prostu kieszonka w marynarce, do której wkładamy opisaną już wcześniej, złożoną poszetkę. Którego fragmentu garnituru dotyczy ten detal w stylizacji? Jest to górna, zewnętrzna kieszonka po lewej stronie marynarki.
Brustasza bardzo często bywa mylona z omówioną wyżej butonierką. Rozumiemy to, bowiem oba pojęcia dotyczą konkretnych elementów marynarki, które w dodatku znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Jak zatem rozpoznać każdą z nich i zapamiętać ich położenie? Można podejść do tego na dwa różne sposoby. W pierwszym z nich trzeba pamiętać o miejscu każdego z nich – brustasza znajduje się na piersi, butonierka zaś w klapie marynarki. W drugim wystarczy jeden rzut oka na oba otwory – w którym z nich powinna się znaleźć poszetka, a w którym kwiat lub przypinka? Podpowie ci to ich rozmiar! Brustasza to szeroka kieszonka, a butonierka ma postać małego, poziomego otworu.
Brustasza brustaszy nierówna! Elementy te mogą różnić się głębokością, szerokością, a nawet kształtem. Zatem zanim dobierzesz poszetkę do garnituru i dopasujesz do swoich upodobań dany sposób jej składania, upewnij się, jak wygląda ta kieszonka w twoim garniturze. W ten sposób unikniesz niespodzianek i źle dobranych elementów stroju!
Brustasza, poszetka, butonierka – co to za terminy? Podsumowanie
Brustasza, butonierka, poszetka – czy wiesz już, co oznacza każde z tych słów? Mamy nadzieję, że tak! Po lekturze naszego poradnika nie powinieneś mieć problemu z rozróżnieniem wszystkich tych terminów. Dzięki naszym wskazówkom nawet wyrwany ze snu odpowiesz na pytanie, który z nich oznacza kieszonkę w marynarce, a który chusteczkę w garniturze. Pamiętaj o tym, że w naszym sklepie internetowym i salonach stacjonarnych czekają na ciebie nie tylko eleganckie garnitury wyposażone w brustasze i butonierki, ale również różnokolorowe poszetki, które wzbogacą twój styl!